Sok z kiszonej kapusty uznawany jest za przysmak ciężarnych. Jednak ze względu na jego wartości prozdrowotne choćby od czasu do czasu winien popijać go każdy spośród nas. Szczególnie, iż jest łatwo dostępny: butelki z sokiem z kiszonej kapusty można nabyć w większości sklepów (niejednokrotnie na stoiskach z tzw. ekologiczną żywnością). Pić można także sok z kapusty kiszonej uzyskanej w warzywniaku, jednak obowiązkowo ukiszonej w sposób naturalny, w beczce (przemysłowe kiszenie kapusty wypala ją z istotnych elementów wzmacniających).

Sok z kiszonej kapusty – wartości

Sok z kiszonej kapusty jest wspaniałym źródłem antyoksydantów i witamin oraz minerałów. Ma witaminy B1, B2, B3 oraz B6 i K, E oraz C. Co interesujące, znajduje się w nim także witamina U, jaka okazuje oddziaływanie antyzapalne oraz pobudza leczenie się ran i reguluje soki żołądkowe (obniża czy zwiększa ich zawartość we współzależności od zapotrzebowania systemu). Woda z kiszonej kapusty ma też beta-karoten, błonnik, jod, żelazo, wapń, magnez oraz siarkę.

Sok z kiszonej kapusty na odchudzanie

Bowiem sok z kiszonej kapusty, jak również sama kapusta kiszona, są niskokaloryczne oraz niezwykle zdrowe, więc przeważnie przewija się opinia, iż są one odpowiednie na odchudzanie. Czy jest to dobre twierdzenie? Nie jest to remedium na nadmierne kilogramy oraz samo spożywanie kiszonek lub popijanie soku np. z kiszonej kapusty to stanowczo zbyt mało. Wprowadzenie ich do częstego jadłospisu może być jednym spośród elementów, jakie będzie udogodnieniem dla pozostałych działań: aktywności ruchowej oraz rozliczonej diety.

Sok z kiszonej kapusty – wartości

Sok z kiszonej kapusty ma mnóstwo dobroczynnych wartości dla własnego zdrowia. Po pierwsze wzmacnia wytrzymałość systemu na zachorowanie, dzięki ogromnej ilości witamin. Po drugie hamuje, zmniejsza szansę zachorowania na nowotwory, arteriosklerozę oraz niedokrwienie serca. Po trzecie, sok z kiszonej kapusty spowalnia mechanizm starzenia się. Również, sok z kiszonej kapusty niezwykle dobrze oddziałuje na pracę jelit oraz żołądka. Dzięki temu zapobiega zaparciom oraz zmniejsza kwasy żołądkowe.

Pośród dobrych elementów soku z kiszonej kapusty należy określić przede wszystkim witaminy: B, C, E, P i beta-karoten oraz sole mineralne. Jeżeli chodzi o kalorie, to taki sok nie ma ich niemal w ogóle – swobodnie mogą go zatem przyłączyć do diety osoby odchudzające się czy po prostu dbające o zachowanie odpowiedniej wagi. Jak wszelkie artykuły fermentowane, sok z kapusty kiszonej ma multum probiotyków, więc dobrych bakterii zasiedlających system pokarmowych oraz dbających o jego dobrą pracę.